Hundredvis af kunder har fredag morgen stået i kø ved Apple-forretninger i Australien og New Zealand for at få fingrene i iPad 2, der lanceres internationalt i dag.
iPad 2 kommer til 25 forskellige lande i dag, herunder Danmark. Den lille tavle-pc blev introduceret i USA 11. marts, og analytikere mener, at der formentlig blev solgt over en million eksemplarer den første weekend, den var i handlen.
- Jeg havde ikke været i Australien lige nu, hvis ikke det havde været for iPad, siger den canadiske backpacker Alex Lee, der stod forrest i køen ved Apples forretning i centrum af Sydney.
Lee siger, at han har omledt sin rejse fra Singapore for at nå frem til iPad 2-lanceringen.
- Det er lige som en vane. Jeg stod også i kø på Regent Street i London for at få en iPhone, siger han.
Den nye Ipad er en tyndere og hurtigere version af forgængeren. Samtidig har den to kameraer til videochat.
Apples topchef, Steve Jobs, sagde tirsdag, at efterspørgslen efter iPad 2 er enorm.
Selskabet har problemer med at få fat i nok komponenter til tavle-pc'en på grund af det voldsomme jordskælv og efterfølgende tsunami i Japan.
- Vi arbejder hårdt på at bygge nok iPads til alle, siger han.
I Danmark ligger priserne på den nye iPad mellem 3699 og 5999 kroner, afhængig af modellen.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned