IPCC lægger sidste hånd på klimarapport
Forskere og repræsentanter for regeringer rundt om i verden har indledt en konference om verdens klima i den svenske hovedstad, Stockholm.
Det er den internationale klimaorganisation IPCC, der mødes, og den skal afslutte arbejdet med den nye FN-rapport om klimaets tilstand.
Deltagerne skal frem til fredag arbejde med rapporten bag lukkede døre.
Rapporten, der lige nu er på anslået 20 sider, bliver tygget igennem "linje for linje", siger en IPCC-talsmand.
Reuters skriver, at rapporten har 31 sider.
Der er lækket enkelte oplysninger fra den endnu foreløbige rapport, og de oplysninger siger, at rapporten med større sikkerhed end i den forrige rapport fra 2007 vil sige, at menneskets CO2-udledninger er hovedårsagen til temperaturstigninger siden 1950'erne.
Ifølge Reuters kommer rapporten også med forklaringer på, hvorfor tempoet i den globale opvarmning alligevel er gået ned i dette århundrede, selv om menneskets CO2-udledninger stiger.
Det ventes, at IPCC fredag vil præsentere den redigerede udgave af rapporten, som så skal tjene som vejledning for regeringer, der drøfter, hvordan klimaforandringerne bremses.
Rapporten er stykket sammen af det arbejde, som tre arbejdsgrupper under IPCC har lavet.
Den afsluttende rapport vil derfor trække på erfaringer og viden fra hundredvis af eksperter og udtalelser fra regeringer.
/ritzau/dpa
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde