Irak har anholdt tre al-Queda-medlemmer

De irakiske myndigheder har anholdt tre personer, som mistænkes for at være ledende medlemmer af terrorgruppen al-Queda. Det gælder blandt andet gruppens såkaldte forsvarsminister, oplyser det irakiske forsvarsministeriums talsmand søndag.

De anholdte er to brødre, som menes at stå bag terrorangreb i provinsen Diyala i det centrale Irak, oplyser talsmanden, generalmajor Mohammed al-Askari.

Brødrene - Jaabar og Qadoori Radhi Khamis al-Zaidi - blev arresteret i den nordlige by Tikrit i det irakisk-kurdiske område, hvor de menes at have boet. Brødrene var ifølge talsmanden emirer - udsendinge - for al-Quedas organisation, den islamiske stat Irak (ISI).

Samtidig anholdt irakiske soldater ISI's såkaldte forsvarsminister, Saleem Khalid al-Zawbayi. Anholdelsen skete torsdag syd for Bagdad.

Zawbayi mistænkes for at stå bag et selvmordsangreb, som den 18. juli dræbte 45 mennesker og sårede 46 andre i byen Radwaniyah vest for Bagdad. Angrebet var rettet mod militsfolk, som bekæmpede al-Queda, da militsfolkene fik udbetalt deres løn.

/ritzau/AFP/

Tre førende medlemmer af terrorgruppen al-Queda er anholdt af de irakiske myndigheder

Offentliggjort Sidst opdateret