Forslaget fra Irak går på, at undervisningen skal foregå på arabisk og ikke på svensk.
Det skriver Iraks ambassade i Sverige i et brev til det svenske undervisningsministerium.
Projektet i Sverige er første skridt i en plan, der skal brede sig til andre lande i Norden.
Ambassaden begrunder blandt andet forslaget med, at mange irakere i Sverige før eller siden vil vende hjem til deres oprindelsesland.
- Så ønsker vi, at de har en uddannelse, der fungerer i Irak, og at de kan arabisk, siger Hussain al-Ameri, Iraks ambassadør i Sverige, til netavisen Riksdag & Departement.
Ambassadøren siger videre, at der i Sverige bor omkring 250.000 mennesker med rødder i Irak.
Af dem taler mange af de yngre et dårligt arabisk, selv om de også undervises i arabisk i de svenske skoler.
- Det gælder også mine egne børn, røber ambassadøren, der mener, at der kan rettes op på det ved at have skoler, som er rent arabisksprogede.
Riksdag & Departement skriver, at det irakiske projekt vil drive skoler med 12 års skolegang, sådan som det sker i Irak.
Netavisen skriver også, at det er planen, at der skal åbnes lignende skoler i andre lande i Norden.
Det er planen, at de irakiske skoler skal fungere som andre internationale skoler, der allerede er til stede i Sverige, herunder tyske eller franske skoler, der følger tyske og franske skoleplaner.
/ritzau/TT
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned