Tre mennesker blev onsdag dræbt i den irakiske by Kut og snesevis blev såret, da sikkerhedsstyrker åbnede ild mod demonstranter, som stormede flere offentlige bygninger i vrede over dårlig vandforsyning og dårlige hospitaler, oplyser politi og hospitalskilder.
Over 2000 mennesker deltog i demonstrationen mod korrupte embedsmænd.
- Antallet af dræbte er tre, mens omkring 30 blev kvæstet, deriblandt 15 politifolk, siger en talsmand for politiet i Kut.
Omvæltningerne i Egypten og Tunesien synes at have forstærket utilfredsheden blandt mange irakere, som længe har protesteret mod manglende forbedringer af basale forhold i landet.
Der er næsten konstant afbrydelser af elektricitet, der mangler arbejde, og store dele af infrastrukturen er ødelagt eller nedslidt. /ritzau/Reuters
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned