Iran afsiger første dødsdom efter store protester i landet
Efter den iransk-kurdiske kvinde Mahsa Aminis død i midten af september udbrød der landsomfattende protester mod det iranske
regime som her i Teheran 19. september. Særligt kvinder har udtrykt deres vrede over, at præstestyret kræver, at de skal tildække deres hår. Ifølge familien til den 22-årige Amini blev hun mishandlet af moralpolitiet, fordi hun ikke havde tildækket nok af sit hår. Foto: Wana News Agency/Reuters
Ukendt person er ifølge iranske justitsmyndigheder dømt til døden for blandt andet at være en fjende af Gud.
Iran har søndag afsagt den første dødsdom i forbindelse med den seneste tids landsomfattende demonstrationer.
Det er sket ved en domstol i hovedstaden Teheran ifølge justitsvæsenets webside Mizan Online.
Demonstrationerne er udløst af den 22-årige kvinde Mahsa Aminis død for knap to måneder siden, efter at hun havde været i det såkaldte moralpolitis varetægt.
Den anklagede er blandt andet dømt for at have sat ild til en regeringsbygning og for at være "en fjende af Gud". Det sidste regnes efter iransk lov som en af de værste forbrydelser, man kan begå.
Yderligere er den anklagede dømt for, at "have forstyrret den offentlige orden og forsamlinger og at stå bag en forbryderisk sammensværgelse mod den nationale sikkerhed".
Det er ikke umiddelbart oplyst, hvem den dødsdømte er.
En anden domstol i Teheran har søndag dømt fem personer til mellem fem og ti års fængsel. De er dømt for at have forbrudt sig mod den nationale sikkerhed og forstyrret den offentlige orden ved at deltage i demonstrationer mod regimet.
Alle de dømte har en mulighed for at appellere dommene. Men iranske domstole er ikke uafhængige. De reagerer på regimets anvisninger.
Også søndag er 750 personer blevet tiltalt i tre provinser for at have deltaget i protesterne.
I forvejen er over 2000 iranere allerede tiltalt. Halvdelen af dem i Teheran, fremgår det af domstolenes egne tal.
Under de mange demonstrationer har råbet "død over Khamenei" lydt med henvisning til Irans åndelige leder, ayatollah Ali Khamenei.
Kvinder har i vrede revet deres obligatoriske hovedtørklæder af og brændt dem på bål.
Der er ingen tegn på, at regimet vil bøje af på de religiøse krav, som demonstranterne modsætter sig.
Men truslen om langvarige fængselsstraffe eller dødsdomme har ikke kunnet stoppe protesterne.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde