Irans præsident Mahmoud Ahmadinejad beskylder mandag USA for at skabe splid mellem iranere og arabere. Statslederen siger samtidig, at det ikke vil lykkes.
- Amerikanerne forsøger at så splid mellem shiamuslimer og sunnimuslimer. De ønsker at skabe spændinger mellem iranere og arabere, men deres plan vil ikke lykkes, siger den kompromisløse leder i anledning af de væbnede styrkers årsdag.
Den iranske militær præsenterede et udvalg af egenkonstruerede droner og raketter ved den årlige parade.
- Amerika er ikke en ærlig ven, og historien viser, at USA har trukket blank mod dets egne venner og dem, der har ofret sig selv for Amerika, lyder det i en tale fra Ahmadinejad, sendt direkte på stats-tv.
- Amerika har gjort det af hensyn til egne interesser. Men amerikanerne skal vide, at de ikke har nogen plads blandt nationerne, tilføjer Ahmadinejad. Han mener også, at det ikke vil lykkes "zionistlederne" i USA at redde "zionistregimet" i Israel.
Den iranske præsident forudser også, at et "nyt Mellemøsten" vil opstå, og at det ikke vil være domineret af USA og Israel.
Ahmadinejads kommentarer kommer dagen efter, at de seks medlemsstater i Golfens Samarbejdsråd (GCC), som kollektivt regeres af sunnimuslimer, krævede, at det iranske regime indstillede dets "indblanding" i GCC's anliggender.
GCC opfordrer i en udtalelse "det internationale samfund og FN's Sikkerhedsråd til at foretage det nødvendige for at bremse Irans skamløse indblanding og provokationer, der går ud på at så splid og ødelæggelse" blandt GCC-staterne.
I erklæringen hedder det, at Bahrain, Kuwait, Oman, Qatar, Saudi-Arabien og De Forenede Arabiske Emirater "afviser kategorisk al udenlandsk indblanding i deres anliggender og opfordrer det iranske regime til at indstille dets provokationer."
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde