Der er ikke særlig højt til loftet i Iran. Det må en gruppe unge i Teheran sande, efter de på Facebook havde inviteret til vandkamp i en park i byen. Flere er anholdt, og myndighederne advarer de unge om konsekvenserne.
Vandkampen skulle være udkæmpet fredag med vandpistoler og vandballoner.
- En håndfuld mennesker, som ønskede at udfordre de sociale normer med vandkampe, blev anholdt af politiet i fredags, siger en politiofficer til nyhedsbureauet Mehr.
- Folk, som involverer sig i sådanne handlinger, er enten dumme eller respekterer ikke loven, siger han og sværger, at der vil blive slået hårdt ned på de folk, som organiserer vandkampe.
I slutningen af juli, da en kvælende varme have lagt sig over Teheran, deltog flere hundrede unge i en meget stort vandkamp bevæbnet med vandpistoler og flaskevand. Begivenheden var organiseret på Facebook og via sms'er.
Ti blev efterfølgende anholdt, da der dukkede billeder op på sociale netværk af drivvåde unge, og nogle af dem piger i den traditionelle sorte heldragt.
Midt i august blev andre 17 drenge og piger anholdt i byen Bandar Abbas efter løssluppen leg med vand.
De islamiske myndigheder har tidligere frygtet, at den slags uofficielle arrangementer kan give anledning til demonstrationer mod regimet.
Facebook var meget brugt af oppositionen under de store demonstrationer mod regeringen i 2009. Flere end 36.000 iranske brugere af Facebook havde meldt sig som deltagere ved fredagens vandkamp.
På sociale netværk skriver brugere, at politiet var mødt talstærkt op i parken for at stoppe ethvert tilløb til vandleg.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned