- I det store og hele vil det blive europæiske selskaber, som kommer til at lide under EU's beslutning om forbyde import af olie fra Iran mandag, siger Ahmad Qalebani, som er direktør for Det Nationale Iranske Olieselskab til nyhedsbureauet Isna.
De iranske reaktioner kommer efter EU's importforbud, som skal få Iran til at rette ind i forhold til landets omstridte atomprogram. Det iranske parlament skal søndag debattere et lovforslag om, der inden for få dage vil kunne stoppe olieforsyninger til EU som modtræk mod EU-sanktioner.
Inspektører fra FN's Internationale Atomenergiagentur, IAEA, rejste lørdag til Iran for at forsøge at kaste lys over striden, men mange vestlige diplomater siger, at iranernes tilbud om drøftelser kun er endnu en forhalingsmanøvre, og de finder det usandsynligt, at Teheran vil komme IAEA helt konkret i møde.
Kravene til Iran er begrænsede indrømmelser og gennemsigtighed.
IAEA sagde tidligere i denne måned, at Iran er i gang med at berige uran på atomanlægget Fordow.
- Vi kan bekræfte, at Iran har påbegyndt produktion af berigelse af uran op til 20 procent, sagde Gill Tudor, IAEA-talskvinde.
Meldingerne om Irans atomare ambitioner er med til at øge spændingerne mellem den islamiske stat og Vesten.
USA og dets allierede mistænker Iran for at være i færd med at konstruere bomber, mens styret i Teheran insisterer på, at atomprogrammet kun har til formål at producere elektricitet.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde