Irans genvalgte præsident: Iranerne ønsker fred med verden
- Iranerne drømmer om at leve i fred og fordragelighed med resten af verden, men de vil ikke acceptere trusler eller ydmygelse, siger Hassan Rouhani (venstre) efter valgsejr. Foto: /ritzau/AP/Vahid Salemi
/ritzau/AP/Vahid Salemi
Præsident Hassan Rouhani i Iran fik mandat til at føre et samarbejdsvillig politik med verden, siger han.
En frisk valgsejr til præsident Hassan Rouhani er en besked om, at iranerne ønsker fred, lyder det fra sejrherren i en tv-tale.
- Vort folk har udtrykt sig meget klart. Iranerne har valgt samarbejdets sti - langt fra ekstremisme, siger Rouhani på iransk tv.
Rouhani blev valgt som præsident første gang i 2013, og lørdag stod det klart, at han er genvalgt med 57 procent af stemmerne i første valgrunde. Med et absolut flertal slipper han for en anden og sidste runde.
Den konservative kandidat Ebrahim Raisi, som står for en hård og kontant linje i udenrigspolitikken, fik 38,3 procent af stemmerne.
- Iranerne drømmer om at leve i fred og fordragelighed med resten af verden. Men de vil ikke acceptere trusler eller ydmygelse, siger Rouhani.
Den 68-årige moderate præsident, som er både jurauddannet og præst, stod i spidsen for landets atomforhandlinger for et par år siden.
Det førte til en international aftale om Irans atomprogram i 2015.
Aftalen faldt på plads under tidligere præsident Barack Obama, og den nuværende amerikanske præsident, Donald Trump, har truet med at rive den midt over.
Han har givet udtryk for, at han vil tilbage til den hårde amerikanske linje over for Iran, som i årevis var underlagt svære sanktioner.
Mens Rouhani blev valgt i Iran, er Trump på et længere officielt besøg i Saudi-Arabien, som er Irans hovedfjende. Iran og Saudi-Arabien udkæmper i øjeblikket en stedfortræderkrig i Yemen.
- Iranerne har over for vore nabolande og til hele regionen slået fast, at vejen til sikkerhed går via et styrket demokrati og ikke via en afhængighed af andre lande, siger Hassan Rouhani.
Lørdag brød jubel ud i hovedstaden Teheran, hvor hundredvis af unge mennesker sang og dansede på den centrale plads Vali Asr.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned