Den iranske præsident, Mahmoud Ahmadinejad, afslørede søndag et nyt langtrækkende ubemandet fly, en såkaldt drone, som kan bombe mål ved høje hastigheder. Det rapporterer det statslige tv i Teheran.
Tv-optagelserne viste præsidenten fjerne et klæde fra et kort militærgrønt fly med påskriften "bombejet" på siden. Derefter var der billeder af flyet i luften.
Ahmadinejad holdt en tale ved ceremonien i Teherans Malek Ashtar Universitet, men han nævnte intet om dronen, som ifølge en statslig hjemmeside kan medbringe bomber og er "langtrækkende med høj hastighed".
- Den er et symbol på den iranske forsvarsindustris formåen, hedder det i en erklæring fra
Irans forsvarsminister Ahmad Vahidi.
Iran, der for få dage siden testede et nyt missil, ventes i de kommende døgn at fremvise flere af militærets nye våben i forbindelse med den årlige regeringsuge. Blandt andet ventes Teheran at teste flere missiler og nye missil-bærende speedbåde. Iranerne har også netop fremvist nye miniubåde.
Iran indviede lørdag et længe forsinket atomkraftværk, som Rusland har bygget i landet. Atomkraftværket er ikke omfattet af de FN-sanktioner, som er blevet indført mod Iran på grund af landets omstridte atomprogram.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker