Ishockey-hold omkommet i russisk flystyrt

Mindst 36 personer er dræbt i et flystyrt ved den russiske by Jaroslavl, siger en sikkerhedskilde til nyhedsbureauet Interfax.

Ifølge de foreløbige oplysninger var der i alt 37 mennesker om bord på flyet, skriver Interfax.

Der er forskellige meldinger om den sidste persons skæbne. En talsmand for det russiske katastrofeministerium siger, at en person har overlevet styrtet, mens andre kilder siger, at den 37. person om bord fortsat er savnet.

Blandt passagererne var det russiske ishockeyhold Lokomotiv fra Jaroslavl, siger en kilde ved luftfartsvæsnet.

Holdet var på vej til Hvideruslands hovedstad, Minsk, for at spille kamp.

Lokomotiv har en canadisk træner og flere udenlandske spillere, blandt andet fra Sverige, Tyskland, Polen og Tjekkiet. Der er udlændinge blandt de dræbte, siger en kilde til Interfax, men deres nationalitet er endnu ikke offentliggjort.

Det tyske nyhedsbureau dpa skriver, at en tysk spiller ifølge de foreløbige oplysninger er omkommet, men det er ikke bekræftet fra officielt hold.

Flyet er af typen Yak-42. Det forulykkede og brød i brand, da det var ved at lette fra lufthavnen i Jaroslavl, der ligger 250 kilometer nordøst for hovedstaden Moskva.

Kilder i den russiske flysikkerhedstjeneste siger, at flyet netop var lettet, da det pludselig tippede til venstre og derefter styrtede til jorden omkring 500 meter fra lufthavnen.

Årsagen til ulykken er ikke umiddelbart klar.

Ruslands premierminister, Vladimir Putin, har beordret en undersøgelse sat i gang og har sendt transportminister Igor Levitin til ulykkesstedet, skriver Reuters.

/ritzau/

Et russisk passagerfly med et ishockeyhold om bord er forulykket ved starten. 36 er dræbt og en savnet.

Offentliggjort Sidst opdateret