Islamister står foran berømt kristen by i Syrien
Islamiske oprørere i Syrien har angrebet og overtaget en af regeringshærens kontrolposter ved den berømte kristne by Maalula.
Otte soldater på posten skal være dræbt.
Oplysningerne kommer fra menneskeretsgruppen Syrian Observatory, der baserer sine informationer på et netværk af aktivister, læger og jurister.
Angrebet på kontrolposten blev ifølge gruppen sat i gang, da en bil med en selvmordsterrorist ved rattet eksploderede ved kontrolposten.
Derefter indledte oprørerne en kamp med soldaterne på stedet og erobrede altså senere posten, siger menneskeretsgruppen.
En indbygger i Maalula, en idyllisk by omkring 55 kilometer nord for den syriske hovedstad, Damaskus, siger, at angrebet begyndte onsdag omkring klokken 06.00 lokal tid.
Det var, siger den kvindelige indbygger i telefonen fra Mar Takla-klostret, islamister fra gruppen al-Nusra Fronten, som angreb.
Kvinden, der vil forblive anonym, siger, at oprørerne brugte både granater og maskingeværer. I kampens hede blev den centrale del af byen også ramt af skud, siger hun.
- Det er første gang, at vi er blevet angrebet, tilføjer kvinden i den kristne by, der regnes for et af symbolerne på kristendommens tilstedeværelse i Syrien.
Mange af de kristne syrere taler stadig aramæisk. Det er det sprog, som Jesus talte, og som kun tales af få grupper rundt omkring i dag.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde