Israel kalder kritik fra FN uacceptabel

Den israelske udenrigsminister kalder FN's Sikkerhedsråds kritik af Israels angreb på en nødhjælpskonvoj for "uacceptabel". Avigdor Lieberman siger tirsdag, at det ikke vil fremme freden og stabiliteten i Mellemøsten.

Lieberman talte i telefon med FN's generalsekretær, Ban Ki-moon, og her beklagede han "hykleriet og dobbeltmoralen i det internationale samfund, når det drejer sig om Israel".

Det israelske angreb på en international nødhjælpskonvoj tidligt mandag førte til sammenstød på ét af de seks skibe i konvojen. Mindst ni mennesker blev dræbt.

Lieberman sagde til Ban, at mens "500 mennesker blev dræbt ved forskellige begivenheder i Thailand, Afghanistan, Pakistan, Irak og Indien", så bliver "Israel fordømt for at bruge sig klare defensive handlinger".

Han sagde, at de israelske soldater, der kom i kamp med aktivister om bord på et af nødhjælpsskibene, havde "en grundlæggende ret" til at forsvare sig mod jernrør, køller og knive.

/ritzau/dpa

Det er hykleri og dobbeltmoral, at det internationale samfund anklager Israel, siger landets udenrigsminister, Avigdor Lieberman.

Offentliggjort Sidst opdateret