Israel nægter at undskylde bording

Der kommer ingen officiel undskyldning fra Israel til Tyrkiet for bordingen af et nødhjælpsskib i maj.

Den israelske aktion mod skibet, der var på vej til Gaza, kostede ni tyrkiske aktivister livet, hvilket absolut ikke forbedrede det i forvejen anspændte forhold mellem de to lande.

Lørdag åbnede den tyrkiske udenrigsminister, Ahmet Davutoglu, imidlertid for en forsoning mellem de to lande - hvis israelerne undskylder bordingen af nødhjælpsskibet.

Men det ønske vil Israels premierminister, Benjamin Netanyahu, ikke efterleve.

- Vi vil ikke undskylde, men udtrykke vores sympati med Tyrkiet, siger han i et interview med tv-stationen Channel 10.

- Vi ønsker ikke, at vores soldater eventuelt kan blive trukket for internationale domstole. Vores soldater har handlet i overensstemmelse med reglerne, forklarer Netanyahu.

Premierministerens kommentar kommer dagen efter, at Israels højreorienterede udenrigsminister, Avigdor Lieberman, på det kraftigste afviste tyrkernes forsoningsforslag.

- De, som skal undskylde, er den tyrkiske regering for at støtte terror, sagde han.

Den udmelding må dog stå for Liebermans egen regning, slår Netanyahu fast.

- I min koalitionsregering er der forskellige synspunkter, men premierministeren udtrykker regeringens holdning, siger han.

/ritzau/AFP

Tyrkiet skal ikke forvente en undskyldning fra Israel for bordingen af nødhjælpsskib, der dræbte ni tyrkiske aktivister.

Offentliggjort Sidst opdateret