Israel lemper en smule på sin embargo til det hamasledede Gaza. Nu vil Israel tillade, at der bliver sendt blandt andet kartoffelchips og sodavand ind i området, siger palæstinensiske embedsmænd.
Den islamiske hamasgruppe, der kontrollerer Gaza, siger, at Gaza har behov for cement - ikke sodavand.
En israelsk embedsmand siger, at den ny produktliste ikke har noget at gøre med det israelske angreb på en frihedsflåde med forsyninger til Gaza, der vakte international fordømmelse.
Produktlisten offentliggøres, umiddelbart før USA's præsident, Barack Obama, skal mødes med palæstinensernes præsident, Mahmoud Abbas, i Washington.
Forhandlingerne mellem Obama og Abbas ventes at fokusere på, hvordan man kan få lempet embargoen, der er blevet mødt med voksende international kritik siden det israelske angreb på frihedsflåden, hvor ni aktivister blev dræbt.
Ifølge palæstinensiske embedsmænd vil Israel fra næste uge tillade, at der bliver sendt kartoffelchips, kiks, dåsefrugt, humus og sodavand ind i Gaza.
FN siger, at den israelske blokade mod Gaza har skabt en humanitær krise i Gaza. Men det afviser Israel.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker