Israels militær beskyldes for at bryde ind på FN-post i Libanon
Porten til FN-stilling i Libanon blev smadret af israelske kampvogne, lyder det fra FN-organisationen Unifil.
Tidligt søndag morgen tiltvang flere israelske kampvogne sig adgang til en FN-post i det sydlige Libanon.
Det oplyser Unifil, der står for FN's fredsbevarende indsats i Libanon.
Ved hændelsen blev hovedindgangen til FN-posten smadret. Det skete omkring klokken 04.30 lokal tid, skriver Unifil i en udtalelse.
45 minutter senere forlod de israelske soldater stedet igen.
Det er uklart, hvad de foretog sig på stedet, men 15 personer i lejren blev ifølge Unifil påvirket af røg fra skud eller granater, der blev affyret eller detoneret i området.
Men der er altså ikke meldinger om, at nogen er ramt af skud.
FN-organisationen beder Israels militær om en forklaring på det, den beskriver som en "chokerende krænkelse".
Søndag har Israels premierminister, Benjamin Netanyahu, bedt FN om at evakuere sine fredsbevarende styrker fra kampzoner i Libanon.
Derudover har indbyggerne i 21 landsbyer i det sydlige Libanon fået besked på, at de skal lade sig evakuere og rejse til den nordlige side af Awali-floden.
Floden løber gennem det sydlige og centrale Libanon.
Hændelsen ved FN-posten kommer, efter at flere FN-soldater den seneste uge er kom til skade i det sydlige Libanon.
Unifil meddelte torsdag, at en israelsk kampvogn havde skudt mod et vagttårn ved byen Naqoura. Det førte til, at to af organisationens soldater faldt ned fra tårnet og kom lettere til skade.
Først på dagen fredag kom yderligere to personer til skade, da der blev affyret skud mod deres observationspost ved Naquora.
Og fredag aften blev endnu en FN-soldat såret af skud. Det er foreløbig uvist, hvem der affyrede skud mod soldaten.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned