Uden adgang til mobil- eller fastnet er det svært at kommunikere for hjælpearbejderne på Haiti. Derfor sender Dansk Røde Kors it-medarbejder Sune Bülow til Haiti.
Her skal han de næste tre til fire uger undersøge katastrofens omfang og hvad der er behov for inden for it- og telekommunikationsområdet. Det skal sikre, at Røde Kors' hjælpearbejdere har mulighed for at kommunikere i katastrofeområdet.
- Al kommunikation - mobilnet, fastnet og radiokommunikation - er nede i området, fordi telemaster er væltet og huse styrtet sammen. Og i katastrofesituationer er det altafgørende, at hjælpearbejderne kan kommunikere med hinanden for at kunne koordinere uddelingen af hjælp og sende livsvigtige informationer ud, fortæller Sune Bülow, som rejser torsdag.
Det er anden gang, Sune Bülow er i Haiti - han var sidst af sted i 2008, hvor landet var hårdt ramt af oversvømmelser.
Katastrofeeksperter fra Røde Kors verden over er også på vej til katastrofeområdet. Lige nu er cirka 35-40 hjælpearbejdere fra Røde Kors på vej til Haiti - samt et felthospital.
Og hos Dansk Røde Kors står en komplet teltlejr for 40-50 hjælpearbejdere klar til at blive sendt af sted, så snart det kan lade sig gøre.
/ritzau/
Seneste artikler
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde