Italiens regering forsøger at redde asylplan med nyt tiltag
Et skib fra den italienske kystvagt bragte lørdag 12 migranter tilbage til Italien fra Albanien efter dom. Foto: Valeria Ferrario/Ritzau Scanpix
Italiensk domstol har skabt tvivl om italiensk migrantaftale med Albanien. Nu kommer regering med modsvar.
Italiens regering har mandag vedtaget lovgivning, der skal forsøge at holde liv i en plan om at sende asylansøgere til Albanien.
Fredag afgjorde en domstol i Italien, at 12 migranter, som var bragt til et migrantcenter i Albanien, skulle bringes tilbage til Italien.
Årsagen var, at deres oprindelseslande - Egypten og Bangladesh - ikke kunne anses som sikre.
Afgørelsen satte spørgsmålstegn ved hele regeringsplanen.
Domstolen i Rom tog udgangspunkt i en nylig dom fra EU-Domstolen, som havde fastslået, at lande uden for EU ikke kan erklæres som sikre, medmindre hele landets territorie vurderes at være sikkert.
Regeringen forsøger nu at komme uden om den uforudsete udfordring ved at opgradere den juridiske status, som en liste over sikre lande har.
Hvor landelisten tidligere var et ministerielt dekret, bliver den nu gjort til egentlig lovgivning.
Formodningen er, at det vil gøre det sværere for domstole at udfordre dens gyldighed.
Derudover fjernes tre lande fra listen. Det drejer sig om Nigeria, Colombia og Cameroun, hvor der er bekymringer for sikkerhedssituationen.
Aftalen mellem Italien og Albanien siger, at migranter fra en liste over lande, der regnes for sikre, kan bringes til Albanien, hvis de søger asyl.
De skal opholde sig i Albanien, mens asylprocessen i Italien foregår.
Italiens flåde og kystvagt kan dermed sejle migranter, de samler op på Middelhavet, til Albanien i stedet for til en italiensk havn.
Migranterne undersøges på skibene. Hvis de kommer fra et af de lande, som Italien regner for sikre, og de vil søge asyl, skal de til Albanien.
Hvis det er åbenlyst sårbare migranter, kommer de til Italien.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker