Italiens regeringschef, Silvio Berlusconi, prøver nu at slippe af med parlamentsformand Gianfranco Fini, som over de senere måneder har udviklet sig til en magtfuld, intern rival i regeringspartiet Folkets Frihed, PDL.
- Det knuser mit hjerte, men jeg tror ikke, at vi kan fortsætte på denne måde, lyder det fra Berlusconi, efter at han sent torsdag aften tog det første skridt til at få Fini ekskluderet fra PDL.
Premierministeren og størstedelen af PDL's hovedbestyrelse beskylder den tidligere nyfascist Fini for at bedrive "vedvarende, systematisk opposition mod partiet og regeringen".
Fini har i månedsvis beskyldt Berlusconi for at styre Folkets Frihed med hård hånd, og han er også utilfreds med, at Umberto Bossis Lega Nord har for meget magt i partiet.
Parlamentsformanden nægter at gå af og gav fredag eftermiddag sin rival svar på tiltale.
- Det er klart, at jeg ikke har nogen planer om at træde tilbage, sagde parlamentsformanden på en velbesøgt pressekonference.
Her beskyldte han mediemogulen Berlusconi for at mangle demokratisk forståelse og lede regeringen som en topstyret virksomhed, "der intet har at gøre med vores demokratiske institutioner".
Parlamentsformanden har sikret sig støtte fra mindst 34 parlamentsmedlemmer i andetkammeret og 10 i Senatet, og Fini-støtterne kan dermed blive tungen på vægtskålen.
Regeringen vil dog ikke falde, så længe den fremsætter forslag, der er i overensstemmelse med regeringsgrundlaget, siger Fini.
Alligevel spår iagttagere, at splittelsen kan føre til et snarligt nyvalg.
PDL blev dannet for halvandet år siden, da Berlusconis Forza Italia, Lega Nord og Finis nyfascistiske Alleanza Nazionale gik sammen.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde