Den 51 sider lange obduktionsrapport fra Michael Jacksons død går i detaljer om den afdøde amerikanske popstjernes udseende - og dokumenterer blandt andet, at Jackson bar paryk og var tatoveret flere steder i ansigtet.
Det skriver CNN.com.
Den amerikanske retsmediciner undersøgte sidste år Jacksons lig på Ucla hospitalet i Los Angeles mindre end tre timer efter, han døde af en dødelig cocktail af medicin.
- Den afdødes hovedhår er sparsomt og er forbundet til en paryk. Huden på kroppen har pletter af lyse og mørkt pigmenterede områder, skriver retsmedicineren.
Årsagen til hårtabet skyldes, at Jackson mistede en del hår under en ildulykke under en optagelse til en Pepsi-reklame i 1984. Siden har det været kendt, at Jackson har brugt parykker.
Ifølge Jacksons hudlæge, Arnold Klein, blev sangeren behandlet for vitiligo, hvilket er en hudlidelse, der forårsager uregelmæssige pletter af hvid hud.
Obduktionsrapporten viser også, at den forreste del af Jacksons hovedbund, omkring hans hårgrænse var skaldet og tatoveret med mørkt blæk. Hans øjenbryn og grænsen til hans øjenlåg var også tatoveret.
Dele af læberne var yderligere tatoveret med lyserød farve, hedder det i rapporten.
Michael Jackson havde ifølge rapporten flere brækkede ribben, hvilket tilsyneladende er sket i forsøget på at genoplive ham.
/ritzau/
Seneste artikler
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse på dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet