Japan hylder diplomatisk tøvejr mellem USA og Nordkorea
Japans premierminister, Shinzo Abe, skal mødes med Donald Trump, inden den amerikanske præsident i maj står ansigt til ansigt med den nordkoreanske leder, Kim Jong-un. Foto: Scanpix/Kazuhiro Nogi/arkiv
Scanpix/Kazuhiro Nogi/arkiv
Den japanske premierminister, Shinzo Abe, glæder sig over, at Kim Jong-un og Donald Trump skal mødes i maj.
Japans premierminister, Shinzo Abe, glæder sig over, at Nordkoreas leder, Kim Jong-un, og USA's præsident, Donald Trump, skal stå ansigt til ansigt på et møde senest i maj.
- Jeg sætter stor pris på Nordkoreas ændrede kurs, og at landet vil indlede forhandlinger om en afrustning af atomprogrammet, siger Shinzo Abe.
Sydkoreas nationale sikkerhedsrådgiver, Chung Eui-yong, oplyste torsdag aften amerikansk tid, at Kim Jong-un havde inviteret Donald Trump til et møde.
Det Hvide Hus bekræftede senere, at præsidenten havde accepteret invitationen. Det præcise tidspunkt og sted for mødet vil blive aftalt på et senere tidspunkt, lød det fra Det Hvide Hus.
Japan har foreløbig forholdt sig skeptisk over for de seneste tegn på en optøning i det anspændte forhold mellem Nordkorea og dets fjender.
Shinzo Abe sagde torsdag, at "samtaler for samtalernes skyld er meningsløse".
Fredag lød han dog optimistisk i sin reaktion på nyheden om mødet mellem Donald Trump og Kim Jong-un.
Han kalder det et resultat af "samarbejde mellem Japan, USA og Sydkorea, der har fastholdt presset mod Nordkorea".
- Vi vil fortsætte med at lægge maksimalt pres (på Nordkorea, red.), indtil styret tager konkrete initiativer mod en afrustning af atomprogrammet, der er permanente, verificerbare og uafvendelige, siger Abe.
Den japanske premierminister tilføjer, at han har talt med Donald Trump. De to er blevet enige om at mødes i Washington i løbet af april.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde