Japans premierminister beholder jobbet

Japans premierminister, Naoto Kan, har vundet kampen om lederposten i regeringspartiet, og sparer dermed landet for et nyt lederskifte.

Naoto Kan blev udfordret af Ichiro Ozawa i formandsvalget til Japans Demokratiske Parti (DPJ) tirsdag. I afstemningen fik premierministeren 721 stemmer mod 491 til udfordreren.

Den 63-årige Kan har haft premierministerposten i blot tre måneder, men flere meningsmålinger inden for den seneste måned viser, at han har bred støtte i befolkningen.

Ikke desto mindre står Kan foran en stor opgave med at genopbygge partiet og sikre støtte fra rivalen Ozawas tilhængere. Politiske observatører har desuden peget på faren for, at Ozawa bryder med partiet.

Andre udfordringer for den siddende premierminister bliver at få liv i en presset økonomi og at løse en bitter strid med Kina om en omstridt øgruppe.

Med Kans sejr forhindres et tredje premierministerskifte i Japan på under et år.

Finansmarkedet reagerede umiddelbart på nyheden, og den japanske valutaen yen steg til det højeste niveau i forhold til dollaren i 15 år.

/ritzau/AFP

Naoto Kan vinder formandsvalget i Japans regerende Demokratiske Parti og bliver siddende som landets premierminister.

Offentliggjort Sidst opdateret