Japansk mand får 23 års fængsel for angreb udklædt som Jokeren
En i dag 26-årig mand er blevet dømt for under halloween i 2021 at have stukket en ældre mand og startet en brand på et tog. (Arkivfoto). Foto: Uncredited/Ritzau Scanpix
En mand er i Tokyo dømt for at have stukket ældre mand og starte en brand, mens han var udklædt som Jokeren.
En japansk domstol har mandag idømt en mand 23 års fængsel for et angreb i et tog i forbindelse med halloween i 2021.
Det skriver nyhedsbureauet AFP.
Den 26-årige dømte mand var udklædt som Batman-skurken Jokeren, da han søndag den 31. oktober gik til angreb.
Han er mandag blevet dømt for drabsforsøg ved at stikke en ældre mandlig passager og forsøge at dræbe 12 andre ved at starte en brand i toget.
Den dømte mand har tidligere fortalt efterforskere, at han ønskede at dræbe folk og på den måde blive idømt dødsstraf. Han har også fortalt, at han havde spredt lightergas rundt inde i togvognen.
Jokeren er Batmans onde ærkefjende og en af de mest kendte karakterer fra Batman-universet. Han er typisk beskrevet med hvid sminke i ansigtet, grønt hår, et optegnet smil og en hysterisk latter.
I filmens verden blev han i 2019 portrætteret i filmen "Joker".
Her følger man den mentalt forstyrrede hovedperson, der mislykkes som standupkomiker og i stedet påtager sig navnet "Joker" og indleder en større revolution i Batmans hjemby, Gotham City.
Undervejs i filmen udfører han blandt andet et angreb i et tog.
Voldelig kriminalitet er relativt sjældent i Japan. Der er dog engang imellem historier om knivstik eller skyderier.
Landets tidligere premierminister Shinzo Abe blev skudt 8. juli sidste år. Han døde samme dag.
I august 2021 kom ni personer til skade i et knivstikkeri på et tog i Tokyo. Den mistænkte gerningsmand hængte sig selv efter at være flygtet derfra.
I et andet angreb samme måned blev to personer såret i et syreangreb på en undergrundsstation i den japanske hovedstad.
/ritzau/
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker