Jeltsin forsøgte at praje taxi i pyjamas

Boris Jeltsin, Ruslands nu afdøde præsident, formår stadig at kalde smilet frem. Og her er nok en historie:

Sikkerhedsvagterne i Det Hvide Hus kløede sig i nakken, da en ældre herre en nat i 1995 var på vej ned ad Pennsylvania Avenue i Washington i pyjamas, hvor han forsøgte at praje en taxi. Det var lige ud for den vigtigste adresse i USA. Indenfor boede daværende præsident, Bill Clinton.

De fik stoppet den ældre herre i pyjamasen og kunne hurtigt konstatere, at han havde en lille bjørn på.

Med sløret stemme fik den kraftige ældre mand fortalt vagterne, at han var på vej ud for at købe en pizza.

Episoden var lige ved at skabe en politisk krise, fremgår det af forfatteren og historieskriveren Taylor Branch. Han fortæller nu, at han siden 1993 og efter ønske fra Clinton foretog biografiske optegnelser om præsidenten. En af de få episoder, han røber, er Jeltsins sviretur på Pennsylvania Avenue.

Jeltsin var på officielt besøg i USA og boede i Blair House, der er det officielle røde gæstehus skråt over for Det Hvide Hus. Blandt andre har tidligere statsminister Anders Fogh Rasmussen boet dér.

Men tro ikke, at Jeltsin havde givet op. Den næste aften kravlede han ned ad den ydre bagtrappe på Blair House til kælderetagen. Endnu en gang blev han snuppet af vagterne, der mente, at det drejede sig om en beruset noksagt, der forsøgte at bryde ind.

Først da russiske og amerikanske sikkerhedsfolk kom til stede, blev det forhindret, at han blev smidt i brummen.

I øvrigt var der er et hjerteligt forhold mellem Clinton og Jeltsin.

/ritzau/

Næsten en krise, da præsident Boris Jeltsin under et besøg i USA i pyjamas forsøgte at praje en taxi foran Det Hvide Hus. Han ville have en pizza.

Offentliggjort Sidst opdateret