Jihad-krigere er i mindretal blandt oprørerne i Syrien
Islamiske ekstremister udgør et mindretal blandt de væbnede oprørere, som kæmper mod Assad-regimet i Syrien. Det skriver Information.
Ifølge dagbladet menes islamisterne at udgøre 10 til 15 procent af oprørsbevægelsens kampstyrke, og der er grænser for deres indflydelse, lyder det.
Denne vurdering er blandt andet baseret på svenske Aron Lund, som er en af de førende eksperter i syriske oprørsgrupper:
- Syriens Frie Hær (forkortet FSA, red.) har langt flere soldater end de ekstreme grupper, selv om de er mere spredte. Hvis de slog sig sammen, ville de med ret stor sikkerhed kunne slå dem, siger han til Information.
Men de færreste oprørere ser grund til at indlede en intern krig mod islamisterne på et tidspunkt, hvor den fælles fjende er præsident Bashar al-Assad. Derimod er FSA-officerer blevet henrettet af jihad-ekstremister.
- En årsag er, at det syriske regime har infiltreret de mest radikale jihadgrupper, al-Nusra og især ISIS, siger Beirut-professoren Imad Salamey, som er ekspert i islamiske grupper.
- I det Syrien, der kommer efter Bashar al-Assad, vil ekstremisterne næppe få nævneværdig magt, selv om de fylder meget lige nu. De er et resultat af regimets undertrykkelse, og i en demokratisk stat vil de forsvinde igen, siger han.
Og der er grænser for, hvor langt det dominerende FSA vil tillade de ekstreme grupper at gå, lyder vurderingen.
- Nogle af de islamistiske grupper kæmper for et kalifat (central islamisk myndighed, red.), men de har ikke magt til at påtvinge os det, siger Ahmed Mohammed Eido til Information.
Han er leder af Suqour al Hamama, en af de mange små militser, der især udgør FSA.
- Hvis de gjorde det, ville vi kæmpe imod, og selv om Jabhat al-Nusra og ISIS er stærke, er FSA stærkere, siger militslederen.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned