John Kerry vurderer: Abbas klar til fredsforhandlinger
Palæstinenserne skulle fortsat være klar til fredsforhandlinger med Israel onsdag, selvom de har været provokeret af israelernes beslutning om at udvide bosættelser på Vestbredden med flere end 2000 boliger siden søndag.
Sådan lyder i hvert fald vurderingen fra den amerikanske udenrigsminister, John Kerry, som tirsdag har været i dialog med den israelske premierminister, Benjamin Netanyahu.
- Jeg skal tale med præsident Mahmoud Abbas (præsidenten for det palæstinensiske selvstyre) i dag. Og han er stadig med på forhandlingerne, for han mener, at forhandlinger er det, der kan løse problemet, siger John Kerry.
Søndag gav den israelske boligminister grønt lys til knap 1200 bosætterboliger, og tirsdag gav regeringen tilladelse til yderligere knap 1000.
Det har affødt kritik fra USA.
- Lad mig slå det fast. USA's politik omkring alle bosættelserne er, at de er illegitime, siger Kerry efter et møde i Brasilien tirsdag.
En talskvinde for det amerikanske udenrigsministerium sagde mandag i forlængelse af Israels godkendelse af nye bosætterboliger:
- Disse udmeldinger, som der refereres til, kommer helt afgjort på en meget uheldigt tidspunkt, siger Jen Psaki.
- Vi er stadig i dialog med den israelske regering om at gøre den klart, at vi har dybe bekymringer (over udmeldingerne).
Den palæstinensiske forhandler Mohammed Shtayeh har sagt, at Israels beslutning om at bygge nye bosætterboliger viser, at Israel ikke tager fredsforhandlingerne seriøst.
Israel offentliggjorde søndag, at landet vil frigive 26 palæstinensiske fanger inden for et par dage.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned