Optimismen er vendt tilbage til de latinamerikanske aktiemarkeder, som mandag oplevede den største fremgang siden den 1. september 2010. Dermed fulgte de i hælene på de globale markeder, som også rettede sig efter de seneste ugers kursfald.
Aktieindekset MSCI Latin America, der omfatter de største aktiemarkeder i regionen, blev handlet 2,83 procent højere. En tilsvarende stigning på en enkelt handelsdag er ikke set i næsten et år.
I lighed med markederne i resten af verden er de latinamerikanske aktier hamret ned siden slutningen af juli af frygt for en ny recession i USA og på bekymringer over konsekvenserne af gældskrisen i flere lande i eurozonen.
Faldet i kurserne har været så voldsomt, at flere investorer er overbevist om, at bunden nu er nået og panikken overstået.
- Udsalget har været så ekstremt, at det nu skaber nye muligheder for at investere i aktier igen. Kurserne er nede på attraktive niveauer, siger en analytiker fra storbanken HSBC i Mexico City.
I ugen, der sluttede den 10. august, hev især de nordamerikanske investeringsforeninger store beløb ud af de latinamerikanske aktiemarkeder, ifølge data fra Thomson Reuters.
Nu er kapitalen åbenbart på vej mod syd igen fra USA, og Will Landers, der forvalter latinamerikanske aktier for 8,5 milliarder dollar hos for investeringsselskabet BlackRock, mener, at nedturen har skabt grundlag for gode afkast.
- Der er behov for ro på markederne. Måske nåede vi bunden fredag i sidste uge. Hvem ved? Men aktierne i Latinamerika fremstår som de, der blev hårdest ramt af det globale salgspres, siger Landers.
Lande som Brasilien, Chile og Peru har en langt højere økonomisk vækst end både USA og Europa og udmærker sig også ved ikke at have de samme problemer med statsgælden.
Aktiemarkederne i USA fik også en positiv start på ugen. Dow Jones-indekset steg knap 1,9 procent mandag.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker