Julestrejke i British Airways afværget
British Airways har fået sat en foreløbig stopper for en 12 dage lang strejke, der var under opsejling blandt kabinepersonalet.
En domstol i London giver luftfartsselskabet medhold i, at strejken ikke kan gennemføres.
Det skyldes, at der var uregelmæssigheder i den afstemning blandt fagforeningen Unites medlemmer, som tidligere på ugen med stort flertal stemte for at indlede en strejke fra på tirsdag den 22. december.
Den planlagte strejke ville have ramt den travle flytrafik over jul og nytår og medført betydelige milliontab for det i forvejen økonomisk klemte britiske luftfartsselskab.
Personalet havde trukket strejkevåbnet som kulmination på en længerevarende konflikt mellem personalet og ledelsen over kommende besparelser.
/ritzau/Reuters
Der bliver ingen strejke blandt British Airways' kabinepersonale i juledagene og omkring nytår. Domstol giver luftfartsselskabet medhold i klage.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned