Julian Assange er blevet truet på livet

Lederen af den afslørende hjemmeside WikiLeaks, Julian Assange, og flere andre medarbejdere har indført en række sikkerhedsforanstaltninger, efter at de er blevet truet på livet.

Det skriver Assange under en spørgsmål-svar-session med læsere på den britiske avis The Guardian webside.

- Truslerne mod vore liv er et offentligt anliggende. Imidlertid har vi taget passende sikkerhedsforanstaltninger, da vi omgås en supermagt, skriver han til en læser.

Julian Assange er blevet truet på livet af en kendt canadier og af den republikanske amerikanske præsidentkandidat Mike Huckabee inden for den seneste uge. Huckabee sagde, at de ansvarlige for de mange lækager af amerikanske hemmelige dokumenter burde henrettes.

/ritzau/AFP

Lederen for hjemmesiden WikiLeaks, Julian Assange, indføre sikkerhedsforanstaltninger efter trusler på livet.

Offentliggjort Sidst opdateret