Julian Assange: Jeg forlader snart Ecuadors ambassade
WikiLeaks-stifteren Julian Assange siger på en pressekonference, at han snart vil forlade Ecuadors ambassade i London, hvor han har opholdt sig i asyl i mere end to år.
Byretten i Stockholm fastholdt i juli en arrestordre på australieren, som fortsat risikerer anholdelse, hvis han forlader Ecuadors ambassade i London.
Assange gav ikke yderligere oplysninger om sine planer.
- Jeg forlader ambassaden snart, men det er ikke sikkert, at det sker af de årsager, som Murdochs medier og Sky News fremfører i øjeblikket, siger Assange.
En journalist på Sky News spekulerede tidligere mandag blandt andet i, at australieren var så syg efter to år på ambassaden, at han ville overgive sig til britiske myndigheder.
Den svenske domstol fastslog i juli, at der fortsat er bestyrket mistanke mod WikiLeaks-stifteren for flere tilfælde af seksuelle overgreb.
Han skal derfor pågribes og fængsles på samme grundlag, som da fængslingsbeslutningen blev truffet første gang.
På et spørgsmål til sit helbred på pressekonferencen mandag svarede Assange, at enhver ville være påvirket af at opholde sig to år i en bygning uden at komme ud og få direkte sollys.
Assange har været under overvågning af britisk politi i to år, og myndighederne er klar til at pågribe ham, hvis han træder ud på gaden.
/ritzau/
Seneste artikler
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker