Jumbojet nødlandede i Gatwick
Jumbojet nødlandede i Gatwick Foto: POLFOTO/AP
POLFOTO/AP
Teknisk problem med landingsstel tvang fly til at vende om til lufthavn i London.
En jumbojet fra Virgin Atlantic på vej til Las Vegas i USA blev mandag tvunget til at gennemføre en "ikke-standard"-landing i Londons Gatwick-lufthavn, efter at tekniske problemer havde tvunget flyet til at vende om.
Episoden fører til en del forsinkelser og forstyrrelser i trafikken til og fra lufthavnen.
Tv-optagelser viste det uskadte fly efter nødlandingen, som førte til et øget alarmberedskab i lufthavnen.
- Det var et teknisk problem med et af landingsstellene, som tvang flyet til at vende om, hedder det i en presseerklæring fra Virgin Atlantic.
Flyet, Virgin flight VS43, der lettede mod Las Vegas 11.28 London-tid, vendte om for at flyve tilbage umiddelbart efter at have passeret den britiske vestkyst. Det cirklede i en periode rundt over Devon og den engelske sydkyst - øjensynligt for at bruge brændstof.
Ved nødlandingen måtte flyet lande ved at bruge tre landingsstel i stedet for fire.
- Som en standard sikkerhedsforanstaltning står brandslukningskøretøjer og ambulancer parat ved nødlandinger, sagde en talsmand for lufthavnen inden nødlandingen.
Øjenvidner siger, at flyet var relativt langt nede før landingen, og at piloten øjensynligt forsøgte at "ryste" landingsstellet løst.
Mange fulgte flyet direkte via smartphone apps og sociale medier, og flyet, der havde fået hashtag #VS43 - flynummeret - vakt opsigt på Twitter.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned