Kabul er smuglercentral i milliardklassen

Forbrydere og terrorister har let spil i Afghanistan. Det skønnes nemlig, at der dagligt smugles 10 millioner dollar (50 millioner kroner) ud af landets hovedstad, Kabul, altså godt 3,6 milliarder dollar (over 18 milliarder kroner) om året.

Størstedelen af pengene, der primært stammer fra narkohandel og embedsmisbrug, smugles ud gennem den internationale lufthavn i Kabul i stedet for at gå via hemmelige ruter gennem landets bjerge eller ørkenlandskab.

Størrelsesordenen på korruptionen blandt myndigspersoner og forretningsfolk i Afghanistan gør landets finansminister, Omar Zakhilwal, flov over at være afghaner, skriver den amerikanske avis Los Angeles Times.

- Korruption er en større trussel mod Afghanistan end terrorisme, siger Zakhilwal, der blev udpeget som øverste finansielle rådgiver for præsident Hamid Karzai i februar.

- Det er en kræftbyld, en sygdom. Det har ødelagt Afghanistans rygte, siger finansministeren.

Det er efter en hemmelig 19 dage lang mission, som USA har gennemført, at det anslås, at godt 10 millioner dollar hver dag forlader lufthavnen i Kabul uden at blive opdaget.

- Store dele af pengene falder i hænderne på Talibanoprørerne, siger det afghanske og amerikanske myndigheder til avisen.

Korruption er særdeles udbredt i alle dele af det afghanske samfund. Borgmesteren i Kabul, Mir Abdul Ahad Sahbi, blev således dømt til fire års fængsel for korruption for få dage siden.

En af betingelserne fra USA's præsident, Barack Obama, da han i sidste uge beordrede 30.000 ekstra soldater til Afghanistan, var da også, at man skulle rydde op blandt regeringens og statens brodne kar.

/ritzau/

Der bliver dagligt smuglet 10 millioner dollar ud gennem lufthavnen i Kabul. Hovedparten af pengene bruges til at finansiere Talibanoprørernes væbnede kamp.

Offentliggjort Sidst opdateret