Kæmpedemo i Kairo trodser Mubaraks styre

Kvinder i burka, mænd i nålestribede habitter, rige og fattige, børn og gamle bølger frem og tilbage mellem hinanden i samtlige sidegader ved Tahrir-pladsen i det centrale Kairo, på vej til den hidtil største demonstration mod præsident Hosni Mubaraks styre.

Fra gaderne strømmer hundredvis af mennesker til pladsen hvert eneste minut, og der er meldinger om, at flere er på vej fra byerne omkring den egyptiske hovedstad.

Soldater har travlt med at tjekke tasker og id-kort på alle, der ankommer til pladsen. Aktivister foretager et ekstra tjek i en sikkerhedspassage bag hærens afspærring.

Et ægtepar stiller sig smilende op ad en kampvogn og beder en ung demonstrant tage et souvenirbillede af dem.

- Ud, ud Mubarak, runger slagordene, som hele pladsen råber med på.

Walid Elamir, en ung tekniker, har lige fået et opkald fra sine bekymrede forældre..

- De var bange, fordi statsligt tv påstår, at folk på pladsen skyder på hinanden, siger han og ryster på hovedet.

- Vi er trætte af alle de rygter og skræmmekampagner, regeringen sætter i gang for at skabe frygt.

Omkring Kairo har myndighederne stoppet al togtrafik og lukket for både internet og sms-tjenester.

Samtidig er udgangsforbuddet skærpet, så det trådte i kraft fra klokken 13, men Mubarak-regeringens forsøg på at hindre folk i at protestere er virkningsløse.

- Er han døv? Er han blind? Kan han ikke se, hvad der foregår?, spørger den ingeniørstuderende Khaled Sayed.

- Vi forlader ikke pladsen, før Mubarak er væk.

/ritzau/

Myndighederne forsøger ifølge lokale at skræmme folk fra at deltage i de omfattende demonstrationer.

Offentliggjort Sidst opdateret