Kampvogne ruller ind i somalisk havneby

Et højlydt brag rystede tirsdag den strategisk vigtige havneby Kismayu i Somalia, som indtil for nylig var højborg for de militante islamister i al-Shabaab.

Offentliggjort Sidst opdateret

Bevægelsen hævder, at eksplosionen skyldes et bombeangreb, som den har rettet mod en bygning, der huser somaliske soldater.

- Bomben var plantet inde i en af distriktsadministrationens kontorbygninger, siger en talsmand for al-Shabaab og advarer samtidig om, at der vil komme flere angreb.

Somalias regering siger, at der hverken var dræbte eller sårede ved angrebet.

Men det viser, at al-Shabaab stadig formår at slå til mod mål i såvel Kismayu som i nabolandet Kenya, der har sendt soldater til Somalia for at hjælpe med at bekæmpe islamisterne.

Angrebet kommer samtidig med, at soldater fra Den Afrikanske Union (AU) rykker ind i byen med kampvogne.

Mandag ankom de første somaliske og kenyanske soldater til havnebyen, og tirsdag rullede der for første gang kampvogne ind efter den offensiv, der tvang al-Shabaab til at tage flugten fra Kismayu.

Indbyggere i byen fortæller, at soldaterne skød op i luften for at sprede en menneskemængde, der havde taget opstilling for at se kampvognene køre ind i byen.

- AU-kampvogne og somaliske militærkøretøjer har indtaget positioner i Kismayu, og folk har budt os velkommen, siger general Ismail Sahardiid, der er kommandant for de somaliske styrker.

/ritzau/Reuters