Karzai vinder næppe i første runde

Præsidentvalg i Afghanistan bliver næppe afgjort i første runde, viser meningsmåling.

Selv om den siddende afghanske præsident, Hamid Karzai, fører forud for præsidentvalget torsdag i næste uge, vinder han næppe i første runde. Det viser en ny meningsmåling.
Karzai står til 44 procent af stemmerne, mens hans vigtigste modstander, den tidligere udenrigsminister Abdullah Abdullah, står til 26 procent.
Tredjeflest stemmer ser den tidligere indenrigsminister Ramzan Bashardost ud til at få med 10 procent.
Får ingen kandidat over halvdelen af stemmerne, skal de to kandidater med flest stemmer ud i en anden afgørende runde.
Karzai, der er pashtun og har stor støtte i den sydlige del af landet, har styret Afghanistan, siden Taliban blev sat fra magten i 2001. Han blev uden problemer genvalgt i 2004, men møder stærkere konkurrence i år.
Abdullah Abdullah, der er fra nord og halv pashtun og halv tadsjiker, har stadig bredere opbakning, og han ses som en alvorlig konkurrent til Karzai.


Målingen er foretaget af International Republican Institute, der finansieres af USA.
/ritzau/Reuters




Offentliggjort Sidst opdateret