Kerry og Lavrov flyver til Schweiz for at mødes
Udenrigsministrene fra USA og Rusland mødes i Zürich for at drøfte kriserne i Ukraine og Syrien.
John Kerry, den amerikanske udenrigsminister, mødes i næste uge i Zürich i Schweiz med sin russiske kollega, Sergej Lavrov.
Mødet finder sted den 20. januar, og det er kommet i stand, efter at ministrene torsdag talte i telefon sammen.
De to ministres chefer, præsident Barack Obama i USA og præsident Vladimir Putin i Rusland, talte i telefon onsdag om kriserne i Ukraine og Syrien.
Det russiske udenrigsministerium siger, at Kerry og Lavrov blandt andet også skal drøfte de store kriser i Syrien og Ukraine på deres møde.
Ministrene mødtes også i december. Det skete, da Kerry var i Ruslands hovedstad, Moskva, hvor han i øvrigt også sagde goddag til præsident Vladimir Putin.
Konflikten i Ukraine står mellem landets militær og prorussere, der prøver at rive den østlige del af Ukraine løs.
Konflikten synes dog at være taget betydeligt af i intensitet, efter at Rusland i september begyndte sin militærkampagne i Syrien for at støtte præsident Bashar al-Assad.
Det tyske nyhedsbureau dpa skriver, at Ruslands økonomi er meget presset af de lave oliepriser og vestlige sanktioner, der er indført på grund af Ukraine-konflikten.
Men, skriver dpa, Rusland synes at have drejet opmærksomheden væk fra Ukraine og mod Syrien, hvor det har en mulighed for at bygge bedre bånd til Vesten.
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde