Kerry undskylder sit fravær ved fredsmarch i Paris
Kerry undskylder sit fravær ved fredsmarch i Paris Foto: Rick Wilking/AP/POLFOTO
Rick Wilking/AP/POLFOTO
USA's udenrigsminister beklager, at han ikke deltog i fredsmarch i Paris, siger hans franske kollega.
USA's udenrigsminister, John Kerry, har undskyldt, at han ikke deltog i søndagens store fredsmarch i Paris, hvor ledere fra store dele af verden samledes i kølvandet på angrebet mod den satiriske ugeavis Charlie Hebdo.
Det siger hans franske kollega, udenrigsminister Laurent Fabius.
Udtalelsen kommer, efter at Kerry og Fabius sammen lagde kranse uden for Charlie Hebdos redaktion og ved det jødiske supermarked, der var ramme om en blodig gidseltagning i sidste uge.
Kerry mødtes fredag morgen med Fabius, inden han tog videre til møde med præsident François Hollande i Elysée-palæet.
Ved ankomsten til præsidentboligen gav han Hollande et kram. Inden mødet i Paris havde Kerry sagt, at formålet med hans besøg var at give Frankrig "et stort kram" fra USA.
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde