Australiens premierminister, Julia Gillard, bekræfter, at landets tidligere leder Kevin Rudd bliver ny udenrigsminister i forbindelse med, at hun omdanner sin regering.
- Udenrigs- og forsvarsholdet kommer til at bestå af Kevin Rudd som udenrigsminister og Stephen Smith som forsvarsminister, sagde Gillard på et pressemøde i Melbourne.
Gillard omdanner sin regering efter at have dannet en mindretalsregering i sidste uge med støtte fra tre løsgængere og et parlamentsmedlem fra De Grønne. Det skete som følge af, at parlamentsvalget 21. august endte med, at ingen fik det absolutte flertal.
Gillard blev Australiens første kvindelige premierminister, efter at hun i juni stod bag et internt kup mod Rudd i Arbejderpartiet. Skridtet viste sig mere upopulært end ventet, og det kom til at koste Gillard stemmer ved valget i sidste måned.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned