Kina og Indiens køb af russisk olie

Offentliggjort Sidst opdateret

* Rusland er den næststørste olieeksportør i verden efter Saudi-Arabien.

* Kinas import af russisk olie er steget markant siden Ruslands invasion af Ukraine. Rusland er blevet ramt af vestlige sanktioner, så priserne og efterspørgslen er faldet, og Rusland har måttet fokusere mere på andre markeder end det europæiske.

* Kinas import af russisk olie steg i 2022 med otte procent sammenlignet med i 2021. Importen af russisk olie steg yderligere i 2023, hvor den var 24 procent højere end i 2022. Rusland var i 2023 for første gang siden 2018 Kinas største leverandør af olie.

* Kina importerede i 2023 omkring 2,14 millioner tønder russisk olie om dagen og brugte 415 milliarder kroner på russisk olie.

* Før krigen importerede Indien omkring 67.500 tønder råolie om dagen fra Rusland. I maj toppede den indiske import med over to millioner tønder russisk olie om dagen. Siden er importen gradvist faldet, fordi priserne på russisk olie er på vej opad igen.

* Rusland er over det seneste års tid også blevet Indiens største olieleverandør. 

Kilder: Reuters, CNN og AFP.

/ritzau/

Køb et abonnement og få adgang

Allerede abonnent? Log ind her

Digital-abonnement

  • Dagens avis hver dag som e-avis
  • Adgang til alle artikler på folketidende.dk
  • Adgang til arkivet (1873-nu)
  • Adgang til FolketidendePlay
  • Lås op for Folketidende Fordele
Få adgang nu