Den kinesiske regering har beordret over 2000 stærkt forurenende og energiforslugne industrivirksomheder til at lukke deres forældede fabrikker. Det sker i bestræbelser på at begrænse forureningen og at omstrukturere landets økonomi.
2087 firmaer, der fremstiller blandt andet stål, kul, cement, aluminium og glas, skal lukke deres gamle og forældede fabrikker ved udgangen af september, siger ministeriet for industri og informationsteknologi i Kina.
Virksomheder, som ikke efterkommer myndighedernes krav, vil få indefrosset deres banklån, ligesom det vil være umuligt at få godkendt nye projekter og arealer, og endelig vil der blive lukket for elektricitetsforsyningen, siger ministeriet i på sin hjemmeside.
- Hurtigere nedlæggelse og fjernelse af forældede produktionsfaciliteter er et vigtigt skridt på vejen mod et ændret økonomisk vækstmønster, en omstrukturering af økonomien og en forbedring af kvaliteten og effektiviteten i væksten, hedder det videre.
Kina sagde i sidste uge, at landets gennemsnitlige energiforbrug per enhed af bruttonationalproduktet (BNP) var steget marginalt i årets første seks måneder på trods af løfter om at forbedre effektiviteten.
Det gør det vanskeligere for landet at opfylde målet om at skære i energiforbruget mellem 2006 og 2010.
Nogle af de virksomheder, der skal lukkes, ejes ifølge ministeriet af Kinas største stålproducent, Hebei Jern og Stål Gruppen, og landets største aluminium producent, China Aluminium Corp.
De seneste 30 års hurtige industrialisering har medført, at Kina, der er verdens tredjestørste økonomi, i dag lider under omfattende miljøskader og en vand- og luftforurening, som er blandt de værste i verden.
Det Internationale Energi Agentur meddelte for nylig, at Kina sidste år havde overhalet USA i at blive verdens førende forbruger af energi - en tvivlsom skelnen afvist af Beijing, som kaldes data "upålidelige".
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde