Kinas strenge coronaregler lempes efter gadeprotester
Coronaregler lempes i Kina, men pandemien er stadig i gang, og der er stadig stramme regler i kraft. Billedet er fra fredag i Beijing, hvor de, som Kina kalder "forebyggelsesarbejdere", er på vej ind i en ejendom, der er nedlukket på grund af smitte. Foto: Thomas Peter/Reuters
Myndighederne lemper coronaregler over hele Kina, efter at der har været protester mod de skrappe regler. Der er stadig meget politi på gaderne.
Ritzau RitzauFrank Jørgensen/ritzau/
OffentliggjortSidst opdateret
Næsten tre års meget skrappe restriktioner for at få bugt med covid-19-smitten i Kina er nu ved at blive blødt op.
Fredag løsnede myndighederne i mange byer i verdens folkerigeste land reglerne, som blandt andet har ført til lukkede boligblokke, kvarterer eller millionbyer, hvis der blev fundet enkelte smittede.
Reglerne har også betydet, at kinesere konstant bliver testet, hele tiden skal vise, at de ikke har covid-19, ligesom de skal bære mundbind og holde afstand.
For få dage siden blev det nok for mange kinesere.
Der er en ny bølge covid-19 i Kina, så mange er i deres hjem på grund af nedlukning.
Annonce
De så VM fra Qatar på tv og kunne konstatere, at resten af verden tilsyneladende har fået bugt med coronapandemien.
Publikum sidder tæt uden mundbind, selv om Kinas myndigheder og regering har fortalt befolkningen, at situationen er slem rundt om i verden.
For få dage siden var der gadeprotester i blandt andet Shanghai og Beijing, Kinas hovedstad. Protester mod restriktioner og også helt uhørt protester mod landets ledelse.
Nu er der sendt store politistyrker ud på gaderne for at hindre, at der igen kommer protester.
Nyhedsbureauet AFP skriver, at der er en skarp linje, når det gælder censur på internettet, og overvågningen af befolkningen er også skærpet.
Men fredag blev coronaregler i en lang række byer lempet.
Det er ikke klart, hvor mange af de 1,4 milliarder kinesere, som nu har en mindre restriktiv hverdag. Men der er lempet mange steder.
For eksempel kræver myndighederne i byen Chengdu i det sydvestlige Kina nu ikke længere en frisk negativ test, hvis man vil køre i metroen. Nu skal man "kun" vise en grøn kode på sin telefon som bevis for, at man ikke har været i "højrisikoområder".
I Beijing fik hospitalerne torsdag besked på, at de ikke længere kan afvise en patient, som ikke har en negativ covid-19-test, der højest er 48 timer gammel, skriver AFP.
Hidtil har det krævet en ren coronatest at køre med den offentlige transport. Men den regel er under optøning. Billedet er fra et tog i Haizhu i millionbyen Guangzhou i det sydlige Kina. Foto: Uncredited/Ritzau Scanpix
I januar aborterede en kvinde, som fik afvist hospitalsbehandling på grund af en manglende test.
Annonce
Mange byer har også tilladt genåbning af restauranter og butikker, selv om der er virusudbrud.
Ikke alle borgere er trygge ved de nye tider, skriver Reuters. Specielt ældre, hvoraf mange ikke er vaccinerede, er bekymrede.
Myndighederne har kaldt smitten dødelig, og det hænger ved hos nogle.
Apoteker siger, at de i de seneste dage har øget salget af N95-masker, som er mere avancerede end mundbind.
Ifølge Reuters ventes myndighederne inden længe at annoncere formelt, at der nu er lempeligere landsdækkende regler for test og karantæne.
/ritzau/
Kina og coronaregler
* Officielt lemper Kina ikke de skrappe covid-19 restriktioner på grund af protester. Vicepremierminister Sun Chunlan siger, at det skyldes, at smitten med omikronvarianten er aftagende. Samtidig bliver flere og flere vaccineret.
* Myndighederne ventes snart at meddele nye og lempeligere landsdækkende regler for blandt andet test og karantæne. Men i praksis har mange byer allerede lempet reglerne.
* Hidtil har man haft brug for en ren coronatest for at færdes i det offentlige rum. Flere steder er den regel væk. En række testcentre er allerede lukket.
* Kina har ført en langt mere restriktiv coronapolitik end resten af verden. Der er meget få smittede og døde af smitten i Kina, hvor der har været nedlukninger af kvarterer eller millionbyer, hvis der blot er fundet få smittede. Men der er kun en lille naturlig immunitet.
* Kina har egne vacciner og vaccinerede først yngre og personer på arbejdsmarkedet. Mange ældre er ikke vaccineret eller mangler boostervacciner.
Seneste artikler
Ræsede gennem byen: Få km/t fra at miste bil og kørekort
Havørnen er landet i Søholtskoven
Ny minister erklærer valgløfte dødt - men afviser løftebrud
Betjente mødt af spyt og skældsord
Sidste bil har passeret den gamle Storstrømsbro
Mest læste artikler
Kæde åbner største butik i Danmark i Guldborgsundcentret
Hændelse på stor byggeplads: Person kørt på hospitalet
Bo-Hus indgår stort lokalt partnerskab
Spor blokeret på motorvej
Kunde angreb ansatte i supermarked