Kineser påkører og kvæster 13 skoleelever med vilje

13 blev kvæstet, da en mand i det nordlige Kina kørte en bil med en gasflaske og fyrværkeri ind i en gruppe af skolebørn, skriver statslige medier tirsdag.

Offentliggjort Sidst opdateret

Angrebet følger en række angreb på børn i Kina, som har fået myndighederne til at stramme sikkerheden omkring skoler og ført til krav om undersøgelser af, hvad der er årsagen til den slags voldshandlinger.

I forbindelse med det seneste angreb mandag, kørte manden ind i en mængde af elever i Hebei-provinsen, skriver det officielle nyhedsbureau Xinhua og citerer lokalt politi.

Nyheden fortæller ikke noget om, hvem ofrene er, men eleverne på skolen er i alderen 11 til 18 år.

Den 48-årige gerningsmand Yin Tiejun, er fraskilt og uden fast arbejde, oplyser myndighederne.

Ifølge politiet satte Yin ild til en flaske med dieselolie i et forsøg på at brænde bilen af efter at have ramt eleverne. Efter at politifolk havde slukket branden, opdagede de gasbeholderen og fyrværkeriet i bilens bagagerum.

Under afhøringerne nægtede Yin, at bagagerummets indhold var beregnet på et angreb. Han er tirsdag blevet varetægtsfængslet, sigtet for at have bragt den offentlige orden i fare.

Mandens datter blev dræbt for tre år siden, skriver Xinhua og tilføjer, at han var vred over en retsafgørelse, der ikke havde idømt alle drabsmændene dødsstraf.

De fleste af skoleeleverne havde lettere kvæstelser, men en af dem havde fået kraniebrud, en anden havde fået knust fodknoglerne og en tredje havde sprængte blodårer i øjnene, hedder det i Xinhuas tekst, der citerer lokale myndigheder.

/ritzau/AFP