Det var en kinesisk toppolitiker, der gav ordre til et hackerangreb på søgemaskinen Google, efter at han læste kritiske oplysninger om sig selv via en søgning på netop Google.
Det skriver den britiske avis The Guardian, der henviser til de rapporter, der er lækket af WikiLeaks, og som er sendt fra den amerikanske ambassade i Beijing til udenrigsministeriet i Washington.
Hacker-angrebet fik Google til at forlade Kina. hvor der ellers kunne være op mod 400 millioner brugere.
Angrebet blev sat i værk af et ledende medlem af det kinesiske kommunistpartis politibureau, der gik sammen med et andet ledende medlem af partiet for i første omgang at få Google til at fjerne henvisningerne til de kritiske artikler.
Det er første gang, at oplysningen om, at angrebet mod Google kom fra et ledende medlem af Kommunistpartiet, er offentliggjort.
Efter hackerangrebet mod Google blev søgemaskinen kraftigt kritiseret fra politisk hold i Beijing, hvorefter Google besluttede at forlade det kinesiske marked.
/ritzau/
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde