Klimaforandringerne skal løses i ørkenstat

Offentliggjort Sidst opdateret

* De knap 200 lande, der har tilsluttet sig FN's klimakonvention (UNFCCC), mødes årligt til klimamøde.

* Det er bedre kendt som COP. Det er en forkortelse for "conference of the parties" - en partskonference.

* I år holdes nummer 28 - som derfor kaldes COP28 - fra 30. november til 12. december i Dubai, De Forenede Arabiske Emirater.

* Her samles verdens ledere og embedsmænd til klimaforhandlinger, mens aktivister og pressen følger med fra sidelinjen.

* COP'erne er det øverste organ i de globale klimaforhandlinger og altså stedet, hvor de store beslutninger bliver truffet.

* I år skal der blandt andet gøres status over, hvor langt vi er fra målet i Parisaftalen. Det er første gang, at det sker, siden målene blev sat i 2015.

* Målet er, at verdens lande begrænser temperaturstigningerne til under 2 og helst ikke over 1,5 grader i 2100.

Kilder: UNFCCC og Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet.

/ritzau/

Køb et abonnement og få adgang

Allerede abonnent? Log ind her

Digital-abonnement

  • Dagens avis hver dag som e-avis
  • Adgang til alle artikler på folketidende.dk
  • Adgang til arkivet (1873-nu)
  • Adgang til FolketidendePlay
  • Lås op for Folketidende Fordele
Få adgang nu