Klitsjko kræver hårde sanktioner efter Krim-løsrivelse
Den ukrainske præsidentkandidat Vitalij Klitsjko opfordrer det internationale samfund til at skride til handling, nu da optællingsresultater fra Krim viser, at et overvældende flertal af vælgerne på den autonome ukrainske halvø har stemt for at tilslutte sig Rusland.
- Det, som den russiske regering har fået gennemført med hjælp fra separatister og en retsstridig folkeafstemning, er et klart brud på folkeretten, skriver den tidligere bokseverdensmester i mandagens udgave af den tyske avis Bild.
Formanden for det provestlige Udar-parti, som i sidste måned var med til at vælte præsident Viktor Janukovitj fra magten i hovedstaden Kijev, håber på et stærkt signal fra mandagens EU-udenrigsministermøde i Bruxelles.
For den vestlige verden kan og må ikke lade Krim-afstemningen ske uden at svare slagkraftigt igen, lyder det.
- I dag forventer vi, at EU indfører de skrappeste sanktioner mod Rusland siden Den Kolde Krig, lyder det fra Klitsjko, som stiller op ved det ukrainske præsidentvalg den 25. maj.
EU's udenrigsministre ventes da også mandag at indføre sanktioner mod navngivne russiske personer, der kan omfattes af indrejseforbud og indefrysning af midler i EU. EU-landenes ambassadører forhandler søndag aften om den konkrete sanktionsliste.
Klitsjkos opfordring er den første officielle reaktion fra politikere i Kijev, efter at de foreløbige resultater fra Krim viser, at 95,5 af vælgerne på halvøen har stemt for at løsrive sig fra Ukraine.
Ukraines fungerende premierminister, Arsenij Jatsenjuk, truede tidligere søndag politikerne bag folkeafstemningen med alvorlige konsekvenser.
Han siger, at de "separatistiske bagmænd" ønsker at ødelægge Ukraines uafhængighed.
- Vi finder dem alle sammen, om så det tager et eller to år, og vi vil bringe dem for en domstol og lade ukrainsk og international lov dømme dem. Jorden vil brænde under deres fødder, sagde han ved et kabinetsmøde.
/ritzau/dpa
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned