Knap 2000 coronapatienter er døde i USA på et døgn
New York er en af de hårdest ramte delstater i USA, hvor 12.895 personer har mistet livet. Foto: Eduardo Munoz/Reuters
Eduardo Munoz/Reuters
I alt har 12.895 personer i USA mistet livet som følge af coronavirusset, viser opgørelse.
USA registrerer 1972 coronarelaterede dødsfald de seneste 24 timer.
Det viser tal fra Johns Hopkins University onsdag morgen dansk tid.
Tallet er gjort op fra klokken 05.00 tirsdag til klokken 05.00 onsdag dansk tid. I tilsvarende periode i det forrige døgn var antallet af registrerede døde i USA 1280.
Dermed er der sket en stigning i antallet af registrerede dødsfald på 24 timer på 54 procent.
Ifølge det amerikanske medie CNN er mange af dødsfaldene fundet sted i delstaten New York.
Tirsdag aften dansk tid meldte New York, at 731 personer havde mistet livet det seneste døgn som følge af virusset.
Det er det hidtil højeste antal coronadødsfald, delstaten har registreret på et enkelt døgn, sagde guvernør Andrew Cuomo tirsdag.
Cuomo understregede, at antallet af døde er en sen indikator på, hvordan smittespredningen udvikler sig. Han pegede på, at antallet af indlæggelser ikke ser helt så slemt ud.
Delstaten mener stadig, at smittekurven er ved at flade ud, takket være de tiltag, der er indført.
I alt er 12.895 coronapatienter i USA døde.
Flere end 398.000 personer i USA er blevet testet positive for coronavirus. Heraf er omkring 22.000 erklæret raske igen. Man regner dog med et stort mørketal.
USA er det land i verden med flest smittetilfælde, mens Italien har registreret flest dødsfald med over 17.100 omkomne.
USA's præsident, Donald Trump, advarede i weekenden på et pressemøde om, at USA gik ind i en af de hårdeste uger nogensinde med "mange dødsfald".
Medicinske eksperter i Det Hvide Hus har tidligere sagt, at mellem 100.000 og 240.000 amerikanere kan dø i pandemien.
På et pressemøde i Det Hvide Hus natten til onsdag dansk tid, sagde Trump dog, at det ikke var sikkert, at det ville blive så slemt alligevel.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned