Kød kan have tiltrukket hajer til badeby

Døde dyr kastet over bord fra et skib kan have tiltrukket de hajer, som i den seneste uge har angrebet dykkere ud for det populære egyptiske feriested Sharm el-Sheikh.

Det er en af de teorier, der er kommet frem efter angrebene, som søndag kostede en 70-årig tysk kvinde livet.

I ugen inden den muslimske højtid Eid blev et stort antal lam og andre dyr importeret fra Australien. De dyr, der døde under den lange transport, blev smidt i vandet inden skibet nåede i havn.

Flere beboere i regionen har fortalt om, at de døde dyr er skyllet i land på strandene.

- Det tiltrækker hajer til området, siger Rolf Schmid, der leder et dykkercenter i Sinai, til Reuters.

Andre, både hajeksperter og lokale dykkere i Sharm el-Sheikh, er kommet med andre mulige forklaringer. En er, at overfiskeri får hajerne til at komme tættere på land.

- Bekymringen går på, at hvis der ikke er fisk nok, vil det få hajerne til at søge anden føde, siger dykkerinstruktør Peers Cawley, der har boet syv år i Sharm el-Sheikh, til britiske BBC.

Turistminister Zuhair Garana siger til nyhedsbureauet AFP, at alle strande omkring Sharm el-Sheikh - på nær én - nu er lukket.

- Vi får marinebiologer fra udlandet til at vurdere situationen og årsagen til, at der skete dette skifte i den biologiske natur, siger han om angrebene, som ifølge eksperter er uden fortilfælde.

- Det er aldrig sket før, og vi har ingen forklaring på det, tilføjer han.

Søndag var repræsentanter for turistbranchen samlet i feriebyen for at drøfte angrebene og vurdere den mulige skadevirkning, det vil have på turismen.

/ritzau/

De hajer, der har angrebet turister ved Sharm el-Sheikh, kan være blevet tiltrukket af døde dyr i vandet.

Offentliggjort Sidst opdateret