Nye sammenstød mellem FN's fredsbevarende soldater og vrede haitianere kostede sent onsdag en person livet. Urolighederne har stået på i flere dage og i alt kostet tre mennesker livet.
Mange i Haiti er vrede på FN, efter at undersøgelser har vist, at det er et nyt kontingent FN-soldater, der har bragt koleraen til Haiti.
Sundhedsmyndighederne siger, at flere end 1100 personer er døde af kolera, siden smitten brød ud for en måned siden. Samtidig er antallet af smittede steget til 18.300.
Blandt eksperter stiger uroen for, at antallet af smittede vil stige dramatisk i den kommende tid.
Eksperter fra Pan-American Health Organization frygter, at helt op mod 10.000 mennesker kan dø af smitten.
- Vore analyser viser, at op mod 200.000 kan blive smittet af kolera over de kommende seks til 12 måneder, siger Ciro Ugarte fra Pan-American Health Organization.
- Hidtil er fire til fem procent, der er smittet, døde. Fortsætter dette, kan hen ved 10.000 mennesker miste livet, fortsætter han.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub