Konkurrencemyndigheder gransker TicketMaster efter Oasis-kritik
Brødrene Noel (t.v.) og Liam Gallagher, der er frontfigurerne i britiske Oasis, gendanner det legendariske 90'er-rockband og spiller en række koncerter. Men mange fans har klaget over, at billetudbyderen TicketMaster har skruet markant op for priserne. (Arkivfoto). Foto: Darryl Dyck/Ritzau Scanpix
Mange føler, at de havde en dårlig oplevelse med dyre Oasis-billetter, siger chef for konkurrencestyrelse.
Britiske konkurrencemyndigheder indleder en undersøgelse af TicketMaster og salget af billetter til det gendannede rockband Oasis' koncerter.
Den omstridte såkaldte "dynamiske prissætning" skal også granskes.
Billetterne var lørdag udbudt til en pris på 135 pund plus gebyrer. Det svarer til cirka 1200 danske kroner.
Men på grund af dynamisk prissætning stod billetterne til sidst til omkring 355 pund plus gebyrer (3150 kroner).
Det skyldes, at dette system regulerer priserne alt efter, hvor stor en efterspørgsel, der er.
Det skal nu undersøges, om der kan være sket brud på regler om forbrugerbeskyttelse.
Det skriver flere medier, heriblandt BBC.
Den britiske konkurrencestyrelse, CMA, vil også se på, om TicketMaster var gode nok til at oplyse billetkøberne om, at billetterne kunne være underlagt "dynamisk prissætning" og dermed være steget markant i pris, når køberne skulle betale.
Billetterne til den koncertrække, Oasis har annonceret, har været stærkt eftertragtede.
CMA vil også se på, om billetkøberne har været under pres for at købe - til en højere pris, end de troede - inden for en kort tidsfrist, hvis de ville have fingre i billetter.
- Det er vigtigt, at fans bliver behandlet ordentligt, når de køber billetter. Det er derfor, at vi indleder denne undersøgelse, siger Sarah Cardell, som er chef for CMA, ifølge nyhedsbureauet dpa.
- Det er tydeligt, at mange mennesker føler, at de har haft en dårlig oplevelse, og de blev overraskede over prisen på deres billetter, da de nåede til betalingssiden.
Myndighederne vil tale med TicketMaster og også høre såvel fans som Oasis' management og det selskab, der arrangerer koncerterne.
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet